Skip to main content

 logo b

Vida Pfeifer - VIDA

Vida Pfeifer-VIDA je bila rojena leta 1943 v nemškem taborišču Frohburg v Nemčiji, kamor je bila med drugo svetovno vojno izgnana njena družina. Družina Pfeifer se je po koncu vojne vrnila v domači kraj Hrastje pri Cerkljah ob Krki. Po srednji šoli je odšla v Nemčijo, kjer si je ustvarila dom in družino. Ker se je že v mladosti zanimala za slikarstvo in ustvarjanje, se je v Hamburgu vpisala na šolo Kunst Hohschule in jo zaključila pri profesorju Petru Schneiderju.



Valerija Sever - Valerija

V Švici v Luzernu sem obiskovala šolo za likovno ustvarjanje, po vrnitvi v Slovenijo sem se likovni govorici vedno bolj posvečala.

Za svoje likovno izražanje čutim večinoma močno potrebo po uporabi barv, včasih ravno nasprotno: modeliranje v svinčniku.



Joca Jamšek

Joca Jamšek je kot opazovalka vseh tistih lepot v naravi, katere ljudje vse prevečkrat prezremo ali ne zaznamo, sposobna ponovno likovno podoživeti v intimi samote.



Tomaž Gostinčar

Tomaž Gostinčar se je rodil leta 1952 v Ljubljani. S slikanjem je začel zgodaj, še pred študijem. Slikarstva se je učil v Sloveniji in v tujini. Likovno izobrazbo in ustvarjalnost je nadgradil v Parizu in Pragi v letih 1972 do 1974, kjer je ustvaril več pomembnih likovnih del. Ustvarjal je v ekspresionističnem likovnem besedilu. Najbolj znan je po svojih akvarelih, tudi po slikah na platnu s tehniko olje na platnu. Slikar je večinoma ustvarjal v svojem ateljeju na Novem trgu v Ljubljani, kjer je tudi stanoval. Umrl je 4. februarja 1991.



Umetniki iz Hrvaške, Srbije in Bosne in Hercegovine

Edin Dervišević
Boris Demur
Duje Jurić
Robert Šimrak
Ivo Kožarić
Radomir Damnjanović Damnjan



Drugi avtorji

Wang Huiquin  |  Janez Knez  |  Rudi Stopar
Witold Urbanowicz  |  Rudolf Reichmann
Smiljan Rozman  |  Pam J.Miller  |  Tone Lapajne
Neznani avtorji



V.S.S.D. (Veš slikar svoj dolg)

Veš slikar svoj dolg (V.S.S.D.) je ime umetniškega dvojca, ki sta ga sestavljala Janez Jordan in Alen Ožbolt; pri tem sta bili njuni imeni zakriti v anonimnost, Veš slikar svoj dolg pa sta pojmovala kot samostojno entiteto (in se v prvi osebi ednine tudi izražala v intervjujih in zapisih), kot »razširjeni subjekt«, ki s kolektivnim, deljenim in anonimnim delom presega tedanjo izrazito prevlado »avtopoetik« v umetnosti, še zlasti v slikarstvu. Sodelovati sta začela leta 1983 z ustvarjanjem uličnih grafitov; s prvo, zdaj že ikonično razstavo sta nastopila v Galeriji Škuc leta 1986 in po naslovu razstave, Veš slikar svoj dolg, tudi prevzela ime. V.S.S.D. je deloval med letoma 1985 in 1995, ko se je njuno sodelovanje končalo in je V.S.S.D. kot umetniški subjekt preminil.

Že na začetku je V.S.S.D. predstavil nov in v tistem času radikalno drugačen pristop k pojmovanju umetniškega dela. Ta se je izrazil na več nivojih: v nekonvencionalnem pojmovanju slikarskega in kiparskega medija, ki je očitno presegalo dolgotrajno modernistično ukvarjanje z mejami medija in njegovo avtonomijo, v vprašanju prostorsko-časovne pogojenosti umetniškega dela, v umetniškem delu/dejanju kot potencirani celostni zaznavni in telesni izkušnji in še zlasti v vprašanju razmerja med podobo in naravo. Šlo je za nekakšen Gesamtkunstwerk, celostno umetnino, ki jo označujemo kot totalni ambient ali (pozneje pogosteje kot) prostorsko sliko, v kateri je V.S.S.D. zaobjel ves razstavni prostor kot polje ustvarjalnega dejanja in v njem ustvaril spektakelsko inscenacijo z najraznovrstnejšimi tehnikami in materiali (slike na različnih nosilcih, pesek, glina, vosek, razbito steklo, pigmenti, varjeno železo, ulita kovina, vata, pajčevina, barva v razpršilu, ogenj …), z nepredvidljivo »ikonografijo« nasičen prostor, v katerega vstopa gledalec kot v metaforičen mejni prostor med naravo in podobo oziroma med naravnim okoljem in njegovo zavestno ustvarjeno simulacijo, resničnostjo in iluzijo, zrcalno podobo in distorzijo podobe.

Povzeto iz razstave: Kustusinje Martine Vovk



Mojca Oblak

Mojca Oblak (1965, Ljubljana) je leta 1988 končala študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost Univerze v Ljubljani. Po diplomi je nadaljevala  s podiplomskim študijem filozofije na Filozofski fakulteti, zatem pa še s specialističnim študijem grafike na Akademiji za likovno umetnost, kjer je leta 1992 pridobila naslov specialistke.